Spolupráca s UNESCO


UNESCO’s #RightToEducation campaign

Help us make the right to education a reality for all
Dear UNESCO Chairs,

I’m pleased to share with you UNESCO's digital campaign on the #RightToEducation, a right that is an absolute priority and at the core of our global mission to ensure equal access to quality education. The campaign marks the 70th celebration of the Universal Declaration of Human Rights.

Through a series of videos, animations, visuals, interviews and stories, UNESCO’s campaign – running until 18 December 2018 - will unpack the legal significance of the right to education and the major challenges that are blocking its path. It aims to bring global awareness of this crucial human right, which is still not a reality for millions.

As part of the campaign, we have published three interviews with UNESCO Chairs on various issues:

The campaign page – available in 6 languages – will be updated weekly with fresh content over the next couple of weeks. On Human Rights’ Day on 10 December, for example, we will publish an interview with the Special Rapporteur on the Right to Education.

Please help UNESCO amplify our social media messages on the #RightToEducation and share them widely with your networks. We also have some great videos, one of which is featured below with a proposed social media message so that you can easily share.

You can also reshare the video directly on Facebook and Twitter.

That moment you achieve your lifelong dream.

https://on.unesco.org/2SGh2nx
Everyone has the #RightToEducation. #StandUp4HumanRights

Many thanks in advance for your support. Together we can spread the message about this key human right!
All the best,

Anne Muller
UNESCO’s Education Team
UN Information Service (UNIS) Vienna o globálnom vzdelávaní:

PDFAnnual Report of Slovak Commission for UNESCO rev (in English) [formát RAR]
PDFKalendár - ukážka [formát RAR]
PDFDVO pozvánka v slovenčine | v angličtine
PDFAgenda 2030 - koncepcia implementácie - Zodpovedné Slovensko [formát PDF, 1020 kB]
PDFPracovná cesta do Afriky [formát PDF, 2116 kB]
PDFPrehľad spolupráce VÚDPaP s UNESCO za obdobie 1999-2015 [formát PDF, 783 kB]
PDFFinále celoslovenského kola Olympiády ľudských práv [formát PDF, 109 kB]
PDFList ZGR publikácie Sektora UNESCO pre vzdelávanie (in English) [formát PDF, 527 kB]
PDFZáznam zo zasadnutia národných komisií UNESCO počas 201. Výkonnej rady UNESCO (in English) [formát PDF, 260 kB]
PDFSúťaž študentských krátkych filmov 2017 - ľudské práva (in English) [formát PDF, 331 kB]
PDFInclusion in Education (in English) [formát PDF, 518 kB]Medzinarodné sympózium o vzdelavani dievčat, ktoré sa bude konat koncom augusta v Bangkoku v Thajsku
PDFConcept Note (in English) [formát PDF, 189 kB]
PDFCall for proposals (in English) [formát PDF, 52 kB]Medzinárodná konferencia UNESCO o prevencii násilného extrémizmu cez vzdelávanie
PDFSprava o konferencii [formát PDF, 15 kB]
PDFZávery konferencie v Dillí (in English) [formát PDF, 31 kB]

Prílohy:
        PDFPROGRAMME of the UNESCO ITC 2013 (in English) [formát PDF, 361 kB]
        PDFSUGGESTIONS and RECOMMENDATIONS (in English) [formát PDF, 18 kB]
        PDFLetter of ADG Quian Tang from UNESCO HQ, Paris (in English) [formát PDF, 269 kB]
        PDFConclusions from the International Training Course, supported by UNESCO (in English) [formát PDF, 222 kB]Ministerstvo dopravy SR, sekcia cestovného ruchu informuje:


I. Motorovým vlakom za slovenskými pamiatkami UNESCO

Organizácia Košice Región Turizmus pripravila jazdy motorovým vlakom. Návštevníci majú možnosť spoznať pamiatky Abova, Gemera a Spiša v termínoch:

2. apríl: GOTICKÝ SPIŠ (Košice - Spišské Podhradie)
10. jún: KRÁSY KRASU (Košice - Slavec)
29. júl: LETO V RAJI (Košice - Dobšinská ľadová jaskyňa)
12. august: HOR SA NA GEMER (Košice - Štítnik - Ochtiná - Slavošovce)
28. október: DO JASOVA (Košice - Jasov - Medzev)
17. november: DOMICA AJ S RETROBUSOM (Košice - Plešivec)
paralelná jazda vlakom a retrobusom

Cieľom je spoznať klenoty Abova, Gemeru a juhu Spiša, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a posilniť tak domáci cestovný ruch, podporiť návštevnosť lokalít pamiatok UNESCO na území regiónu a pripojiť na hlavnú komunikačnú tému „UNESCO na dosah“ konkrétny produktový obsah s prvkami autenticity a originality.

V Košickom kraji tento rok pre všetkých nadšencov svetových unikátov je pripravených šesť výletov nostalgickým vlakom za kultúrnymi a prírodnými pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO. V regióne je skutočne na čo sa pozerať a vynikajúca dostupnosť svetového kultúrneho a prírodného dedičstva ho robí ešte zaujímavejším. Unikátny projekt spája dve atraktívne hodnoty - najvzácnejšie pýchy oblasti a jedinečné zážitky z jazdy vo "vláčiku - motoráčiku". Nielen deti budú nadšené. Z Košíc je možné sa do 100 min. dopraviť až k mnohým pamiatkam zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Nostalgický vlak bude jazdiť aj po tratiach, kde už v súčasnosti vlaky s cestujúcimi nejazdia. Súčasťou výletov projektu Vlakom za UNESCOm je tiež ponuka uceleného programu, služby turistického sprievodcu a návštevníkom ako digitálny sprievodca po celom regióne určite poslúži aj mobilná aplikácia Košice región.

Vlaky vypravujú dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice aj s podporou Železníc Slovenskej republiky. Nostalgický ráz dodáva výletom nielen samotný dopravný prostriedok - legendárne motorové vozne 810, ale aj jednotlivé stanice.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, sekcia cestovného ruchu.


II. Výstava Mladý tvorca 2017, Nitra, IV/2017 – na výstave sa konala aj súťaž stredných odborných škôl so zameraním na cestovný ruch „TOP destinácia 2017“:

    1. miesto – SOŠ Stará Ľubovňa – projekt „Osudy vpísané v dreve“
    2. miesto ­ Obchodná akadémia, Poprad – projekt „Pramienky“ (pramene riek) - súčasťou projektu bola aj pôvodná dielňa modrotlače v regióne
    3. miesto – SOŠ hotelových služieb a obchodu, Nové Zámky – projekt „Gastroturistika v Nových Zámkoch“

Vysokú úroveň mali aj projekty SOŠ obchodu a služieb z Trenčína „Črepiny minulosti“ (Dark tourism), Hotelovej akadémie Prešov „Opál – srdce východu“ (opálová baňa) a SOŠ Bardejov „Poďme sa túlať“ (geocaching).

Výstava má od nové logo – autorom je študent SOŠ Vranov n/T.


III. V Primaciálnom paláci sa 1. júna 2017 konalo slávnostné odovzdávanie ocenenia Zlaté jablko „GOLDEN APPLE AWARD“, ktoré udelila F.I.J.E.T. (svetová organizácia novinárov a autorov píšucich o cestovnom ruchu), člen UN WTO, hlavnému mestu SR Bratislava.

Dovoľujeme si dať do pozornosti blížiaci sa Víkend otvorených parkov a záhrad 10.–11.06.2017 (nielen v Bratislave, ale ak napr. i bývalá Botanická záhrada MTF STU v Trnave, ...), AquaPhone v Štúrove/Ostrihome 10. 06. 2017 (Performance chce priblížiť fenomén hovorov cez Dunaj a uctiť všetky osudy, ktorých tajomstvá sa v minulosti odovzdali Dunaju. Chce svedčiť o túžbe ľudí po dialógu a ich vynaliezavosti pri prekonávaní hraníc a vzdialeností i za nesmierne ťažkých podmienok) a Deň otvorených dverí v Slovenskom národnom archíve a jeho výstavu Písané obrazom 09.–10.06.2017 (je to na celý deň, odporúčané hod. 10:00–16:00).Nostalgické jazdy za krásami Košického kraja štartujú z Humenného
KOŠICE, 18. apríl 2018 – Nostalgické jazdy legendárnymi motorovými vlakmi za svetovým dedičstvom UNESCO pokračujú aj v tomto roku. Prvé dva výlety za spoznávaním Košického kraja vypraví organizácia Košice Región Turizmus v prvý májový týždeň.

Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus vlani pilotne uviedla výlety nostalgickým vlakom za svetovým dedičstvom UNESCO. Záujem o ne bol vysoký a všetkých sedem vypravených vlakov bolo vypredaných. V tomto roku preto pribudlo aj niekoľko jázd zo severovýchodu Slovenska, pokračovať budú aj výlety z Košíc. „Už počas prvého predĺženého májového víkendu, 1. mája, si môžu užiť výlet do Košíc cestujúci z Humenného, Michaloviec a Trebišova. V Košiciach na nich čaká bohatý program – prehliadka historického centra mesta, návšteva najstaršieho hostinca s degustáciou, ale tiež oslavy Dňa mesta. Účastníci výletu sa môžu vybrať aj do zoologickej záhrady či na Detskú železnicu, na oboch týchto miestach práve 1. mája štartuje letná sezóna,“ uviedla riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková výlet Motorákom do Košíc.

Ešte v ten istý týždeň, v sobotu 5. mája, vyštartuje nostalgická súprava aj z košickej železničnej stanice. Cieľom výletu s výstižným názvom Za majstrom Pavlom sú dve kráľovské mestá Spiša – Levoča a Spišská Nová Ves. Obe sa pýšia viacerými unikátmi. „Šošovkovité námestie Spišskej Novej Vsi i stredoveké obdĺžnikové námestie Levoče sú najväčšími svojho druhu v Európe. V levočskom Kostole sv. Jakuba sa zároveň nachádza najväčší drevený oltár na svete, ktorého autorom je slávny umelec Majster Pavol z Levoče. 87-metrová veža Kostola Nanebovzatia Panny Márie je zas najvyššia na Slovensku,“ doplnila L. Vargová Jurková. V oboch mestách čakajú na cestujúcich Vlakom za UNESCOM komentované prehliadky s profesionálnymi sprievodcami. Spojenie železničnej nostalgie a značky destinácie UNESCO NA DOSAH vníma ako pozitívny impulz pre cestovný ruch aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka: „Takúto formu zážitkového spoznávania zaujímavých a často nepoznaných miest kraja ocenia určite nielen návštevníci, ale aj obyvatelia kraja s chuťou cestovať a vidieť všetky krásy, ktoré máme takpovediac za rohom.“

Viac informácií o jazdách nostalgickými vlakmi nájdete na www.unesconadosah.sk.


Stiahnite si Adobe Reader
Licence Creative Commons
Toto dielo podlieha licencii Creative Commons 4.0 - Uvedenie pôvodu Medzinárodnej Licencie.
 
Európska únia | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR | Operačný program vzdelávanie | VUDPaP | Komplexný poradenský systém VUDPaP

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
 
prihlasenie